در دنیای امروز یکی از سیاست های درآمدزا برای مدیران وب سایت‌های بزرگ موضوع بیگ‌دیتا است. وقتی از بیگ دیتا صحبت می‌کنیم، بیشتر از یک وضعیت حرف می‌زنیم؛ وضعیتی که در آن حجم زیادی از داده‌ها، با سرعت زیاد و تنوع گسترده تولید می‌شوند. دعوای شبکه های اجتماعی بر سر همین داده‌هاست و داده‌هایی که از کاربران خود جمع آوری می‌کنند؛ آنها پس از جمع آوری اطلاعات به شکل هنرمندانه‌ای این داده‌ها را طبقه می‌کنند و در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، مشتریان آنها افرادی مثل من و شما نیستند آنها کسانی هستند که صلایق و علایق جمعی از جامعه را در نظر می‌گیرند و چیزهایی تولید می کنند که جامعه برای خرید آنها لحظه شماری می‌کند، این اطلاعات می‌تواند یک رنگ یا یک وسیله گرمایشی یا سرمایشی یک موبایل و هر چیز دیگری باشد، اما اینکه آن کالا چطور باشد که مردم به آن علاقمند باشند را از وب سایتی که با بیگ‌دیتا کار می‌کند می‌پرسند.

آیا از خود پرسیده‌اید که چرا نمی‌توانیم اطلاعات دفترچه تلفن خودمان را در تلگرام با واتساپ را با یک فایل سادۀ اکسل بارگذاری کنیم، یا دانلود کنیم، یا چرا اطلاعات دفترچه تلفن به راحتی در واتساپ بارگذاری نمی‌شود؟

چرا اطلاعات واتساپ در تلگرام بارگذاری نمی‌شود؟ یا برعکس؟ جواب این است که آنها می‌خواهند فقط اطلاعاتی را شما بتوانید در دفتر تلفن خود قرار دهید که حقیقی باشد، آنها از سر کار رفتن خود به شدت پرهیز می‌کنند آنها (مالکان شبکه‌های اجتماعی) دوست ندارند ناخواسته با کسی یا کسانی طرف شوند که وقت و اطلاعات آنها را به بازی بگیرند، آنها کلی هزینه می‌کنند تا اطلاعات دفترچه تلفن شما را بدست آورند (آنها می خواهند بدانند شما واقعا با چه کسانی در ارتباط هستید و راجع به چه چیزهایی با هم صحبت می‌کنید و نظرتان چیست). فکر نکنید بدست آوردن این موارد از طریق جستجو در متون امکان‌پذیر نیست. نرم فزارهایی(apk) که شما از واتساپ و تلگرام می‌بینید جوجه‌ای دربرابر غول نرم‌افزاری است که اطلاعات ذخیره شما را در سرور اصلی پردازش می‌کند.

اما سئوال اینست که در اپلیکیشن شاد چرا این وضعیت را داریم، مگر ما در شاد نیز به اطلاعات بیگ‌دیتا نیاز داریم؟ پاسخ خیلی راحت است: ما در حال استفاده از پلتفرمی هستیم که یک کپی از یکی اپلیکیشنی است که برای اینکار ساخته شده است، نه به بیگ‌دیتا نیاز دارند و نه به اطلاعات دانش‌آموزان معلمان که این نرم‌افزار را ساخته‌اند. بهتر است بگوییم اصلا نرم افزاری نساخته‌اند بلکه فقط یک نرم‌افزار که برای اینکار بوده است را کپی کرده‌اند و به آموزش و پرورش فروخته اند.

بگذارید چند مسئله را با هم مرور کنیم:

1- آیا به نظر شما تعیین نام دانش‌آموز باید توسط خود دانش‌آموز انجام شود؟ با باید نام دانش‌آموز ثابت و غیر قابل تغییر باشد.

2- همین سئوال اول را برای معلمین می پرسم.

3- آیا به نظر شما نرم افزاری که با سناد که سامانه اطلاعات دانش آموزان است کار می کند فاقد عکس دانش آموز است که اجازه می دهد خود دانش آموز یا دبیر برای خودش تصویر انتخاب کند؟

پس این نرم‌افزار، نرم‌افزاری نیست که بدرد کار آموزش و پرورش بخورد و فقط کپی از اپلیکیشنی است که به آموزش و پرورش تحویل شده؛ اگر قرار بود نرم‌افزار جدیدی برای دانش‌آموزان ساخته شود مطمئن باشید برنامه ریز کنونی شاد که اجازه تولید لینک گروه را به مدیر و مالک گروه نمی‌دهد، ... اجازه ورود معاون مدرسه با سامانه را نمی‌دهد، ...اجازه ساخت گروه را به کادر اجرایی مدرسه را نمی‌دهد. اجازه تغییر نام و تغییر تصویر را هم به دانش آموز و دبیر نمی داد.

از این همه مقدمات بگذریم، شاید شما هم دلایل بسیاری برای این موضوع پیدا کنید.

الان مشکل ما این است که می خواهیم دفتر تلفن شخصی مان با دفترچه تلفن دانش آموزانی که در مدرسه در حال مدیریت آنها هستیم ادغام نشود، باید چه کار کنیم؟

خود اپلیکشن شاد برای اینکار راهی ندارد. اما راه حلی برای این موضوع وجود دارد که خود گوگل ارائه کرده است، که در اینجا این راه حل را توضیح خواهیم داد و از یک اپلیکیشن برای مدیریت دفترچه تلفن گوشی خودمان استفاده می کنیم که می توانید آنرا از این لینک دانلود کنید.

مثالی کاملا عملی می زنم:

فرض کنید اکانت گوگل یا به عبارتی آدرس جیمیل(یا همان ایمیل گوگل) شما myemail است، که آدرس جیمیل شما طبیعتا myemail@gmail.com خواهد بود.

وارد سایت Gmail.com  شوید، اگر هنوز به حساب کاربری یا ایمیل خود وارد نشده اید روی عبارت  Create account کلیک کنید. اگر قبلا به gmail وارد شده اید روی تصویر gmail مربوط به خود کلیک کنید، اگر اکانت شما لاتین و چپ به راست باشد تصویر gmail خود را در سمت بالا و راست می بینید و اگر اکانت شما فارسی  و راست به چپ باشد تصویر gmail خود را سمت راست و بالا خواهید دید. سپس روی گزینه افزدون حسابی دیگر(add another account) کلیک کنید.

اکنون یک حساب کاربری جدید بسازید و نام آنرا با .shad آغاز کنید مثلا: ( shad.myemail@gmail.com )، این یک حساب کاربری جدید شما است.

توجه داشته باشید که وقتی این حساب را قبلا تولید کرده باشید دیگر تولید نخواهد شد بلکه باید به مراحل بعد بروید که استفاده از این اکانت است.

خوب اگر این حساب را تولید نکرده اید تمام مراحل تولید حساب را شامل تعیین نام و گذرواژه و ایمیل ریکاوری، و شماره تلفن همراه خودتون و ... را یکی پس از دیگری و کامل سپری کنید. تا اکانات به صوت کامل و درست تولید بشه.


می خواهیم یک حساب کاربری ایجاد کنیم و شماره موبایل های کارمان (مثلا اگر یک کادر آموزشی مدرسه هستیم) را داخل آن بارگذاری کنیم، تا هر وقت که نخواستیم شماره ها در دفتر تلفن ما نمایش داده نشوند، این موضوع به دلایل زیر ممکن است برای شما اهمیت داشته باشد:

1- ممکن مدرسه یا محل کار شما عوض شود، یعنی از مدرسه‌ای به مدرسه‌ی دیگری منتقل شوید و دیگر شماره‌های قبلی را نیاز نداشته باشید.

2- همزمان در چند مدرسه یا محل کار، کار می‌کنید، می‌توانید با این روش شماره تلفن‌های هر مدرسه یا محل کار را در اکانتی قرار دهید تا هروقت نخواستید که یکی از مجموعه شماره‌ها در گوشی شما نباشد، آنها را به راحتی بدون اینکه با دیگر شماره‌هایتان مخلوط شود حذف کنید.

3- ممکن است امسال با گروهی از دانش آموزان یا دبیران در سامانه شاد یا در محلی کار کنید، و بخواهید سال بعد همه شماره های پارسال را حذف کنید و شماره های جدید را در گوشی خود داشته باشید، بنابراین باید بتوانید شماره های پارسال را حذف کنید.


شروع کار در موبایل:

در موبایل خود نوار بالای موبایل را به پایین بکشید تا منوی اصلی موبایل نمایش داده شود روی آیکن چرخ‌دنده  اشاره کنید تا به بخش تنظیمات موبایل وارد شوید، و یا به عبارتی وارد بخش تنظیمات( Settings ) موبایل خود شوید.

به بخش حساب ها و همگام سازی ( Accounts ) وارد شوید.

اگر اکانت خود را هنوز ایجاد نکرده اید یا آنرا ایجاد نکرده اید باید آنرا ایجاد کنید.

اگر اکانت خود را ایجاد کرده اید ولی هنوز آنرا در این گوشی باز نکرده اید، روی گزینه +افزودن حساب(Add account+) کلیک کنید. گزینه Google را انتخاب کنید. کمی صبر کنید تا نام کاربری یا ایمیل پرسیده شود:  shad.myemail@gmail.com  که در اینجا اکانت جیمیل شما است، را وارد کرده و گذرواژه خود را نیز وارد کنید.

اگر اکانت خود را باز کرده اید، روی گزینه Google کلیک کنید.

اگر گزینه shad.myemail@gmail.com  که در اینجا اکانت جیمیل شما است، را می‌بینید، اکانتی که برای شماره‌های شاد در نظر گرفته‌اید اکنون باز و قابل استفاده است. 


اکنون می‌خواهیم تمامی شماره‌هایی را که با این نام کاربری جدید shad.myemail@gmail.com در گوشی خود داریم را حذف کنیم تا بار دیگر شماره‌های جدیدی را در آن بارگذاری کنیم. یا می‌خواهیم ببینیم اصلا شماره‌ای در این اکانت وجود دارد، تا آنها را حذف کنیم؟

برای اینکار دو راه وجود دارد:

1- راه حل اول می‌توانید با کامپیوتر یا موبایل به بخش اکانت جیمیل خود وارد شوید و همه شماره‌هایی را که در اکانت شما قرار گرفته است را ببینید و همه آنها حذف کنید. آدرس این وب سایت به شرح زیر است: https://contacts.google.com

هر چند در اکانت جیمیل شما شماره ها حذف شده اند، ولی هنوز برای حذف شماره ها از گوشی خود به راه دوم نیاز خواهید داشت.

2- می‌توانید در گوشی خود این نرم افزار را نصب کنید تا تمامی آنچه در حساب کاربری شما shad.myemail@gmail.com قرار گرفته است را مشاهده کنید. و حتی در گوشی خود شماره‌های مربوط به این اکانت را حذف کنید، بدون اینکه به سایر شماره‌های موجود در گوشی شما لطمه‌ای وارد شود.

در تصویر زیر می‌بینید که پس از ورود به نرم‌افزار تعداد مخاطبین زیر مجموعه اکانت ......shad، صفر است.


بارگذاری فایل VCF دفترچه تلفن در حساب کاربری:

excelvcard

ساخت فایل VCF از فایل اکسل توسط این نرم افزار مقدور است، این نرم افزار علاوه بر اینکه می‌تواند فایل Excel شما را به فایلی تبدیل کند که توسط تلفن هوشمند قابل دریافت است، می‌تواند عملیات معکوس را نیز نجام دهد، یعنی می‌تواند فایلی که به عنوان فایل ذخیره دفترچه تلفن شما صادر می‌شود را به فایل Excel تبدیل کند، به این ترتیب به راحتی می‌توانید دفتر تلفن خود را با اکسل مدیریت کنید. البته باید فایل‌ها را ابتدا به کامپیوتر منتقل کنید چون این نرم‌افزار در کامپیوتر کار می‌کند.

پس از تولید فایل VCF می‌توانید آنرا با واتساپ با تلگرام و یا سیم رابط یا نرم افزار shareit به گوشی خود منتقل کنید و روی آن اشاره کنید، در ادامه از شما پرسیده می‌شود که می‌خواهید فایل VCF را به کدام حساب اکانت خود وارد کنید.

به تصویر زیر نگاه کنید، اینجا همان نقطه عطفی است که باید در آن دقت شود، اینجا است که فایل VCF به حساب کاربریی وارد می‌شود که با سایر شماره‌های شما مخلوط نمی‌شود، اگه اینجا اشتباه عمل کنید، همه چیز با هم مخلوط خواهد شد، بنابراین خیلی دقت کنید.

اینجا در گوشی همراه خود روی فایل اشاره کرده‌ایم ، و از ما پرسیده اطلاعات فایل VCF را می‌خواهید به کدام حساب کاربری خود وارد کنید؟


مرحله بعد.

حذف شماره های وارد شده خاص از یک حساب کاربری مشخص بدون حذف شماره‌های دیگر شخصی از گوشی همراه:

پس از مدتی تصمیم می گیرید که شماره های وارد شده را از گوشی همراه خود حذف کنید، در این حالت به این نرم‌افزار apk نیار دارید.

که در آن مراحل حذف شماره‌های اضافه شده از یک اکانت را توضیح خواهیم داد.

توضیح مراحل حذف تمامی شماره‌های اضافه شده به یک اکانت کاربری گوگل در گوشی به کمک این نرم افزار 

1

ابتدا به اپلیکیشن در گوشی خود وارد شوید، سپس روی گزینه Select account کلیک کنید

2  و یکی از اکانت ‌های گوگل خود را که می‌خواهید شماره‌های آنرا تخلیه کنید انتخاب کنید.
3

به صورت خودکار پس از انتحاب حساب(اکانت) به صفحه قبل باز خواهید گشت.

به گزینۀ Toolbox اشاره کنید.

4 کمی به پایین تر و حدوداٌ به آخر صفحه (با سُر دادن (Scroll) صفحه ) بیایید، تا به گزینۀ Mass delete of contacts برسید و به آن اشاره کنید.
5

همه شماره‌های موجود در این حساب(اکانت) مشاهده می‌شود 

روی گزینه انتخاب همه شماره‌ها در بالا سمت راست صفحه، اشاره کنید تا همه شماره‌ها انتخاب شوند، که حذف شوند.

6

همه شماره‌های موجود در این حساب(اکانت) مشاهده می‌شود

با اشاره روی گزینه انتخاب همه شماره‌ها در بالا سمت راست صفحه، همه شماره‌ها برای حذف انتخاب می‌شوند.

7 روی دکمه Next اشاره کنید.

8

هنوز وقت دارید منصرف شوید.

اگر مطمئن هستید، باید روی گزینه Save Changes اشاره کنید.

9 هنوز وقت دارید منصرف شوید.
اکه مطمئن هستید روی گزینه Yes اشاره کنید، تا همه شماره‌های موجود در این حساب کاربری حذف شوند.
10 اکنون روی دکمه Finish اشاره کنید.
11 خواهید دید که همه شماره‌ها از اکانت انتخابی حذف شده‌اند.

ضمنا مقوله همگام سازی در حساب گوگل را فراموش نکنید. می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید.