#C  و Access

آموزش استفاده از #C برای به روزآوری دیتابیس(Database) یا بانک اطلاعاتی اکسس (Access)

  

مقدمه

من یک برنامه نویس هستم و برای برنامه نویسی از زبان‌های مختلفی استفاده می کنم، در ضمن یک دبیر درس برنامه نویسی هم هستم. در آموزشی برای هنرجویان مبتدی سعی کردم نحوه اتصال C# به پایگاه داده را توضیح دهم.

در سال 1401 با خیال راحت به دنبال نحوه ارتباط Visual Studio C# با پایگاه داده Access به جستجوی اینترنت پرداختم. متاسفانه - شاید باورتان نشود که - اکنون که در سال 2023 قرار داریم نه تنها سایت‌های فارسی و بلکه سایت های لاتین نیز به این موضوع به شکلی بسیار بدی پرداخته‌اند، آنها امکانات Visual Studio را نادیده می‌گیرند و سعی می‌کنند لقمه را دور سرخود بپیچند، هیچ سایتی از امکانات روتین و نرمال C# برای اتصال  یک فرم به پایگاه داده Access استفاده نمی کند؛ منظور من از امکانات نرمال همان امکاناتی است که فرم را به راحتی به دیتابیس متصل می کند یعنی DataSet و TableAdapter و BindingSource.  اما همگی به شدت به مفاهیم کدنویسی روی آورده‌اند و باعث گیج کردن مخاطبین خود می‌شوند. اگر موضوع برنامه نویسی بود شاید مشکلی نبود – اما موضوع آموزش نحوه برقراری ارتباط بین فرم های C# با Access برای دانش آموزان دوره هنرستان است. این موضوع به همین دلیل بسیار اهمیت دارد، و باید بسیار ساده باشد.

متاسفانه سایت Microsoft  موقع راهنمایی درباه بخشی از امکانات و دستورات Visual Studio طوری مطلب نوشته است که انگار فقط تائید می کند که همچنین کدی در برنامه نویسی Visual Studio وجود دارد و جزئیات آن را با دقت توضیح نمی دهد. اما خوشبختانه...

در ابتدای راه ...و در اواخر ...، به ذهنم رسید که شاید اصلا چنین کاری امکانپذیر نیست که درباره آن توضیح مناسبی داده نشده است. اما بلـاخره، راه آن را یافتم، و تصمیم گرفتم این موضوع را در اختیار علاقمندان نیز قرار دهم.

یکی دیگر از مسائلی که بسیار آزار دهنده بود، این بود که نه تنها مایکروسافت، بلکه هیچ سایتی هیچ نمونه ای هم برای مثال قابل دانلود نداشت، اما اکنون شما می توانید نمونه قابل دانلود این توضیح را دانلود کنید.

فهرست:

 1. نرم‌افزارهای مورد نیاز

 2. تعیین مسیر پروژه

 3. ساختن فایل دیتابیس access

 4. ساختن پروژه C# در Visual Studio

 5. ساختن فرم در C# Visual Studio

 6. اتصال اجزای فرم به پایگاه داده Access

 7. کد نویسی برای تغییر رکورد جاری و نمایش محتوای رکوردها در فرم

 8. ذخیره اطلاعات تغییر یافته در فرم در فایل Database

 9. چرا با هر با اجرای نرم افزار اطلاعات دوباره به حالت قبل باز می گردد؟

 10. حذف و اضافه کردن رکورد.

به همراه پروژه #C

برای ذخیره کردن اطلاعات موجود در فرم در فایل دیتابیس روش های متنوعی پیشنهاد شده است که همگی از فرآیندهای پیچیده ای تبعیت می کنند، هر چند فرآیندهای پیچیده در #C بسیار زیاد هستند که این نوع پیچیدگی ها به نظر خیلی مهم هم نمی آیند.

اما من می خواهم از همین امکاناتی که اکنون در حال استفاده از آنها هستیم برای ذخیره اطلاعات در فایل اکسس Access، استفاده کنم و نه هیچ چیز دیگری.

منظورم، دقیقا موادی است که هماکنون در فرم ایجاد شده اند:

 1. databaseDataSet

 2. tableTableAdapter

 3. tableBindingSource